Стравична несреќа се случи денеска во Земун во која шофер загуби контрола врз автобус со број 45 и влета во детско игралиште и притоа повреди четири лица.

Најтешко мина двегодишно девојче кое се здобило со тешки повреди на главата и моментно е на реанимација. Како што истакна градоначалникот на Белград, Зоран Радоичиќ, девојчето е сместено на интензивна нега на детската клиника „Тиршова“ и се наоѓа во свесна состојба. Останатите три повредени лица се малолетници на возраст од 11, 15 и 15 години.

Возачот на автобусот е уапсен по несреќата која, според првичните информации, дошла како последица на откажување на кочниците.

– Несреќата се случи во 13.40 часот. Автобусот е стар четири години, помина технички преглед. Возачот не побегнал, бидејќи такви информации се појавиле во некои медиуми, туку отишол кај диспечерот кој е во близина за да ја пријави несреќата. Неговиот разговор со полицијата е во тек – изјави за Телеграф.рс, Драго Тошиќ, директор на конзорциумот на приватни превозници.

Според очевидци за Еуроњус Србија, автобусот ја пробил оградата од игралиштето, каде што во тоа време имало деца.

Надзорните камери го забележија целиот момент во кој шоферот не успеа да го „фати“ свиокот, а случаен минувач среќно успеа да го избегне автобусот и да се спаси од сигурна смрт.