Момчето В.Р. (21) од Краљево, член на Културно уметничко друштво, почина синоќа на пат кон болницата во Чачак, јавуваат утрово српските медиуми.

Несреќниот млад човек со возило на Итна медицинска помош бил донесен во Ургентниот центар на Општата болница во Чачак без знаци на живот.

За време на транспортот, постојано се правеле обиди за реанимација, но и по приемот во Ургентниот центар.

За жал, според д -р Билјана Кочовиќ од Универзитетската болница, по обидот за реанимација, кој траел 30 до 40 минути, лекарите, за жал, можеле само да ја констатираат смртта.

Причините за оваа трагедија ќе бидат утврдени со обдукција, која била наредена, и која треба да се изврши денеска.

Инаку, станува збор за момче кое настапи во програмата на настанот „Купусијада“ во Мржајевци како член на КУД од Краљево.

Настапуваше како еден од музичарите. Според неофицијални информации, се работи за флејтаџија од краљевскиот ансамбл „Ризница“.

Несреќата се случи одеднаш, кога младиот човек се сруши на сцената среде настап. Тој падна на подот, а останатите членови веднаш притрчаа кон него.

Веднаш била повикана брза помош, која го пренела младиот човек во болницата во Чачак.