Белградски градскиот автобус со број 45 денеска излета во паркот во Земун на улицата Краишка 71а. Според првите информации има повредени деца, јавуваат српските медиуми.

Четири екипи на брза помош биле испратени на терен. За време на инцидентот, автобусот оштетил две возила.

Од засега непозната причина, возачот изгубил контрола над автобусот, по што ја пробил оградата од детското игралиште и удрил во дете кое со приватно возило било пренесено во здравствената установа, пренесува Мондо.

Три лица родени 2006, 2003 и 1960 година се повредени од автобусот, а потрагата по возачот е во тек.

– Несреќата се случи во 13.40 часот. Автобусот е стар четири години, помина технички преглед. Возачот не побегнал, бидејќи такви информации се појавиле во некои медиуми, туку отишол кај диспечерот кој е во близина за да ја пријави несреќата. Неговиот разговор со полицијата е во тек – изјави за Телеграф.рс, Драго Тошиќ, директор на конзорциумот на приватни превозници.

Според очевидци за Еуроњус Србија, автобусот ја пробил оградата од игралиштето, каде што во тоа време имало деца.

„Го премина целото игралиште, а при несреќа подигна и оштети две паркирани возила“, изјави за Еуроњус Србија, жена која била на местото на несреќата откако автобусот влетал во детското игралиште.

Според очевидци, неколку патници кои биле во автобусот биле пренесени со амбулантно возило. Како што додаваат, локалните жители не го нашле возачот на автобусот на местото на несреќата.

– Игралиштето е на самата кривина. Прашање беше кога ќе се случи нешто толку страшно, рече таа за Еуроњус.

Друг жител, кој ја видел несреќата од својата тераса, за „Еуроњус Србија“ рече дека „возачот не успеал да го стопира автобусот“ и дека тогаш прелетал преку пар со две деца.

– Тие беа однесени со брза помош, додаде тој.