Авион Л-110 се урна во неделата во близина на град во регионот Татарстан, при што загинаа 19 лица, а тројца беа повредени, објави новинската агенција Интерфакс.

Министерството за вонредни состојби потврди дека во авионот имало 23 лица, пренесе агенцијата РИА.

Министерството за вонредни ситуации во земјата ја потврди информацијата за падот на авионот. Спасувачи и екипи на брза помош се упатиле на местото на несреќата.

Л-410 е двомоторен авион за регионални рути. Авионот е произведен од чехословачката компанија „Лет“ на крајот на 1960 -тите. Комерцијалната работа на авионот започна во 1973 година.