Првиот ден од примената на построги анти-ковид мерки во Словенија поминува со одделни протести од невакцинираните, но без инциденти, а најголемо незадоволство има кај возачите кои не можат да си наточат гориво на бензиските пумпи без сертификат, пренесува „Јутарњи лист “.

Повеќето дистрибутери ригорозно ги применуваат правилата за состојбата на ДСП (болни, вакцинирани, тестирани), што Владата ги донесе во саботата, што значи дека пумпата за гориво се активира само кога возачот со документи докажува дека прележал ковид-19, дека бил вакциниран или има негативен тест, не постар од 48 часа.

Според словенечките медиуми, поради таквата постапка, сообраќајот на бензинските пумпи бил поголем, еден ден пред воведувањето на новите мерки.

Единствениот инцидент поврзан со новите правила за полнење гориво, пренесува „Словенске почетник“, се случил утрово во Брежице, каде возач, незадоволен од објаснувањето дека не може да добие гориво без сертификат, го заклучил возилото на местото каде дошол и ги блокирал останатите, поради што била повикана полиција, а пајак го однел возилото.

На денот на примената на новите правила, владата ги ослободи возачите во меѓународниот превоз од задолжителните услови за ДСП, така што тие се уште можат да наполнат гориво без поголеми ограничувања, освен што мора да носат маска кога плаќаат на бензинската пумпа.