Белградската полиција го уапси Ферди А. (43) под сомнение дека во јуни го убил неговиот помлад полубрат Рахман А. (27), чие тело не е пронајдено до денес. Злосторството се случило на улицата Марија Бурсаш во Земун, ноќта помеѓу 11 и 12 јуни, јавуваат српските медиуми.

– Често се караа, секогаш имаше нетолеранција меѓу нив, а полицијата интервенираше безброј пати кога ќе се опијанеја и почнуваа да прават проблеми, велат соседите:

– Кобната ноќ, родителите на Рахман беа на пат кон Македонија, па тој отиде кај Ферди, кој живее три куќи подалеку. Околу полноќ избувна пожар во тој двор, а кога дојдовме да го изгаснеме, катанецот и ланецот беа пред портата, па не можевме да влеземе. Ние лупавме, но Ферди не сакаше да го отвори – додаваат соговорниците. Како што велат, слушнале дека Рахман во тоа време бил во куќата.

– Сомнителни ни е што никогаш повеќе не го видовме, односно не излезе жив, а секоја негова трага е изгубена од таа ноќ. Според зборовите на соседите, браќата работеле во градежништвото.

– Ферди ја продаде таа куќа кратко време по исчезнувањето на неговиот брат и си замина, а до ден денес не слушнавме каде се наоѓа. Откривме дека е уапсен, но телото на Рахман никогаш не е откриено, додаваат соседите.

Проблемите во семејството траеле долго време

Феми А. (72), таткото на убиецот и жртвата, објаснува за српски Курир дека семејните проблеми траат веќе подолго време.

– Браќата се расправаа! Ферди е мојот син од првиот брак, а Рахман од вториот. Нема што да кријам, секој пат кога ќе испиеја чаша ракија, веќе имаше проблеми. Полицијата често интервенираше поради нив. Не знаеме што се случи кобната вечер, бидејќи не видовме со свои очи, она што го знаеме е тоа што слушнавме од соседите, вели несреќниот човек и додава:

– Тешко ми е, и двајцата се мои синови. Би сакал да знам што се случи, а исто така да го имам телото на мојот помал син, да го погребам, за да можам да одам до неговиот гроб!

Мајката на Рахман А. плаче и плаче, како што вели „од тој ден не е жива“.

– Кутра јас, не можам да го поднесам ова! За жал, тој го уби мојот син и тој треба да одговора за тоа, вели мајката на жртвата.

Уапсениот има четири деца, а непосредно пред злосторството, неговата сопруга и децата заминале во Македонија.

– Ја продаде куќата, но доаѓаше тука повремено. Полицијата скоро два месеци доаѓаше во куќата, иако јас се вселив и ја пребарав. Мислам дека пронајдоа траги од крв во дневната соба, но телото не го најдоа, рекол сопственикот на куќата каде што се случило злосторството.

Тетка на жртвата: Наводно го убил зад куќата, а потоа го запалил

Салија Раимовиќ (63), тетка на убиениот Рахман А., изјави дека слушнала дека браќата прво се степале.

– Велат дека прво се бореле, и дека Ферди го убил зад куќата и наводно го запалил таму – вели таа.