Великанот на југословенската, српската и европската кошарка, Душан Дуда Ивковиќ, почина на 78 -годишна возраст, пренесува српските медиуми.

Веста ја потврди првиот човек на Раднички на Дуда:

– Во шест часот и 50 минути, Душан почина во болница во Белград како резултат на вода во неговите бели дробови и херпес, рече Горан Калиниќ кратко за Спорт клуб.

Играше кошарка само во Раднички (1958-68) и својата тренерска кариера ја започна со јуниорите на Раднички, од 1982-84 година. Го предводеше првиот тим на тимот на Црвениот крст.

Тој повторно стана активен во клубот „од страна“ кога луѓето од тогашното раководство му пријдоа со страв дека ќе им биде „одземена локацијата“.