Ерик Кови, чувар на зоолошката градина во документарната серија на Нетфликс за животните „Кралот на тигарот“, почина на 53 -годишна возраст.

Властите го пронајдоа неговото тело на 3-ти септември во Њујорк, откако пријател го нашол во спалната соба како лежи со лицето надолу.

Не е јасно зошто тренерот за животни бил во Њујорк, бидејќи живеел во Оклахома. На лице место не се пронајдени лекови и се очекува токсиколошки извештај.

Кови неодамна беше уапсен за возење под дејство во Оклахома, откако годинава учествуваше во сообраќајна несреќа. Тој ја призна вината и требаше да биде осуден кратко време по инцидентот, но не се појави на рочиштето.

Многу фанови шпекулираа дека искривените заби на Кови се предизвикани од употреба на мета мфетамин, но тој ги негираше гласините. Тој доби забни импланти во јули 2020 година од неговиот колега од „Кралот на тигарот“, Џеф Лав.

Кови претходно призна дека има проблем со пиењето, а според TMZ, тој претходно рекол дека бил „на крајот од јажето“…