Вељко Ратковиќ (21), член на Културно уметничкото друштво „Краљевачка ризница“, почина синоќа за време на настапот во „Купусијада“ во Мржајевци, за време на изведбата на последната точка од неговиот ансамбл.

Младиот флејтист почина во саботата вечерта на пат кон болницата во Чачак, откако му се слоши на сцената.

– Бевме во публиката и го гледавме концертот кога тој падна над микрофонот и се урна на подот на сцената. Брзата помош веднаш дојде на местото на настанот, реанимацијата беше направена, лекарите прво мислеа дека има епилептичен напад, вели Иван Гудиќ, директор на КУД „Краљевачка ризница“ што нашиот повик го најде во семејството на починатиот млад човек, во Краљево на улица Доситејева, пишуваат српските медиуми.

– Мајката на момчето почина пред околу 15 години и тој беше израснат од неговата баба, на која веста за смртта на внукот и беше многу тешка. Вељко беше прекрасен млад човек, примерен, одличен музичар и постојан член на нашиот КУД за многумина години. Кога заврши средно училиште, поретко доаѓаше на проби, бидејќи веќе го знаеше нашиот целосен репертоар, но одговараше на секоја покана за настап, како оваа за “Купусијада”. Сите луѓе го фалат, вели Гудиќ.

Членовите на КУД се уште се во шок по смртта на младиот човек, кој не даде никакви знаци дека имал здравствени проблеми, една минута пред последната точка.

– Имавме прекрасен настап, Вељко беше, како и секогаш, редовен член на оркестарот. Имавме договор дека после настапот сите заедно одиме на вечера. Вељко исто така требаше да оди со нас. Помладите членови имаа план да не се вратат со нас во Краљево, туку да останат и да се дружат на „Купусијада“, мислам дека и тој требаше да биде во тој тим. Сите сме во шок, рече постар учесник на КУД, член на фолклорната секција.

Точната причина за смртта на младиот човек се уште не е позната, меѓутоа, Вишото обвинителство во Чачак ќе спроведе истрага во врска со овој настан.

– Во извештајот на докторот за брза помош се наведува дека причината за смртта е срцев удар. Наредена е обдукција, која треба да ја утврди точната причина, велат од Вишото обвинителство во Чачак.