По невидената трагедија во Основното училиште „Владислав Рибникар“ кога малолетник уби девет лица, синоќа во околината на Младеновац се случи уште една крвава гозба во која 21-годишниот Урош Б. уби 8 лица, а рани 14.

Ова масовно убиство дополнително го потресе целиот регион, вклучително и Ѓорѓе Давид, кој се залага за воведување на смртна казна за вакви случаи, што длабоко го потресе, но и збесна.

– Долго време зборувам за воведување на смртна казна за екстремности. Овој парамециум кој беше уапсен… по кратка постапка. Ова е единствената правда за него и таквите како него – порача Давид во објава на својот Инстаграм.

Со него се сложи и неговата колешка Јелена Карлеуша, која објави фотографија од осомничениот и остро го осуди.

– Мислев дека никогаш нема да го напишам ова, но ова суштество не заслужува да живее и еден ден да се врати во заедницата. Ова суштество е чудовиште, не може да се рехабилитира и затоа заслужува смртна казна. Некој кој од лудило, од лудило зема толку животи, не заслужува живот и неговото постоење на оваа планета повеќе нема цел – напиша Јелена на Инстаграм.