СТАТИЈАТА ПОЧНУВА ВЕДНАШ ПОД РЕКЛАМИТЕ!

МЕСТО ЗА ВАШАТА РЕКЛАМА! НАШИОТ ПОРТАЛ ЗА МЕСЕЦ СЕПТЕМВРИ ВИ НУДИ СПЕЦИЈАЛНА ПОНУДА ЗА БАНЕР РЕКЛАМИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА 50% ПОПУСТ! ИСКОРИСТЕТЕ ЈА МОЖНОСТА И ДАЈТЕ МУ КРИЛЈА НА ВАШИОТ БИЗНИС

СО САМО ЕДЕН КЛИК И ЛАЈК НА НАШАТА ОФИЦИЈАЛНА СТРАНИЦА МОЖЕ ДА ГИ СЛЕДИТЕ НАЈНОВИТЕ И НАЈБРЗИ ВЕСТИ ОД МАКЕДОНИЈА, БАЛКАНОТ И СВЕТОТ! БИДЕТЕ ПРВИ ИНФОРМИРАНИ СО САМО ЕДЕН КЛИК!

Утрово почина легендарниот македонски ракометар

Поранешниот ракометар на Борец и една од легендите на овој клуб Петре Тутарков почина утрово на 65-годишна возраст. Тутарков дебитираше во Борец во почетокот на 70-тите години од минатиот век, кога клубот се натпреваруваше во втората југословенска лига.

Тој беше еден од најдобрите пивотмени во Македонија, а освен во Борец, настапуваше и за Работнички и за Тутунски комбинат Прилеп. Тутарков беше еден од продолжувачите на високиот квалитет на велешкиот ракомет, играч кој припаѓа на втората генерација на Борец, по онаа на Гајдов, Кирков и Мијаков, која играше во финалето на југословенскиот куп.

По завршувањето на кариерата, Тутарков извршуваше функции во управата на Борец, а беше и ракометен тренер, кој обучи многу велешки ракометари.