Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 2.841 тестирања, а регистрирани се 489 нови случаи на КОВИД-19 во:

Скопје – 155, Битола – 52, Куманово – 47, Прилеп – 27, Струмица – 25, Охрид – 21, Тетово и Велес – по 19, Штип – 18, Кочани – 16, Кичево -15, Радовиш и Виница – по 10, Гостивар и Струга – по 7, Кавадарци – 6, Крива Паланка и Богданци – по 5, Гевгелија, Берово и Демир Хисар – по 4, Неготино и Ресен – по 3, Валандово – 2, Свети Николе, Делчево, Пробиштип, Крушево и Македонска Каменица – по 1.

Регистрирани се 905 оздравени пациенти од:

Скопје – 375, Охрид – 92, Битола – 70, Куманово – 66, Велес – 35, Гостивар – 34, Штип – 27, Тетово – 26, Струга – 21, Струмица и Кочани – по 20, Прилеп – 19, Гевгелија и Валандово – по 16, Кичево – 12, Ресен – 8, Радовиш и Свети Николе – по 7, Берово и Делчево – по 5, Виница, Богданци, Пробиштип и Македонски Брод – по 4, Кавадарци и Демир Хисар – по 2, Крива Паланка, Неготино, Македонска Каменица и Пехчево – по 1.

Пријавени се вкупно 33 починати лица: 15 од Скопје (47г , 52г , 56г , 63г , 68г , 68г, 70г, 77г , 78г , 84г ,84г, 84г, 84г, 85г и 91г), 5 од Прилеп ( 59г, 68г, 75г, 78г и 87г), 3 од Охрид ( 74г, 76г и 87г ), по 2 од Куманово ( 56г и 84г) и Тетово (65г и 80г), и по 1 починат е пријавен од Битола (65г), Гостивар (81г), Штип (80г), Свети Николе (67г), Кавадарци (80г) и Демир Хисар (52г). Сите пријавени пациенти се починати во болнички услови.

Направени се 2.841 тестови преку: ИЈЗ-528, ЦЈЗ Скопје-59, ЦЈЗ Битола-98, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-8, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–2, ГОБ 8-ми Септември-13, Институт за микробиологија–6, МАНУ-126, Жан Митрев (Филип Втори)-129, Авицена-333, Биотек-423, Систина-203, лабораторија Лаор-210, Синлаб – 32, Ремедика-39, Плодност – 35, Генеа – 2, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 595.

Досега во земјата се направени вкупно 703.569 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 149.710, бројката на оздравени пациенти е 127.139, на починати е 4.628, а бројот на активни случаи изнесува 17.943.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 66248, активни 7968

Куманово 8293, активни 1204

Прилеп 8039, активни 892

Тетово 7011, активни 646

Битола 5968, активни 1205

Велес 5299, активни 635

Гостивар 5055, активни 425

Кавадарци 5052, активни 480

Штип 4825, активни 442

Охрид 4814, активни 751

Струмица 3901, активни 558

Струга 2901, активни 208

Кочани 2655, активни 298

Кичево 2406, активни 296

Гевгелија 2151, активни 308

Неготино 2128, активни 228

Свети Николе 1456, активни 147

Крива Паланка 1197, активни 93

Ресен 1184, активни 202

Радовиш 1069, активни 129

Берово 985, активни 62

Делчево 939, активни 100

Дебар 919, активни 62

Пробиштип 761, активни 33

Виница 770, активни 118

Валандово 648, активни 86

Богданци 481, активни 74

Крушево 464, активни 105

Демир Капија 392, активни 31

Демир Хисар 374, активни 63

Кратово 354, активни 17

Македонски Брод 352, активни 28

Пехчево 259, активни 21

Македонска Каменица 228, активни 14

Дојран 132, активни 14